plakat dzień wiosny z wns 2017Zapraszamy
do udziału w „Pierwszym Dniu Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych
w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

We wtorek 21 marca 2017 Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach, organizuje „Pierwszy Dzień Wiosny – Dzień Wagarowicza”. Jest to spotkanie, które swoim zakresem obejmuje: wysłuchanie krótkiego, interdyscyplinarnego wykładu z zakresu nauk ścisłych, spotkanie ze studentami Wydziału oraz czynny udział w ciekawych i pouczających pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Matematyki i Fizyki oraz Informatyki.

Wszyscy odwiedzający nas otrzymają pamiątkowe „certyfikaty wagarowicza” wezmą udział w loterii oraz konkursach, w których będą mogli wygrać ciekawe nagrody.

W tym roku dodatkowo odbędzie się otwarta sesja poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w 150 rocznicę urodzin. Zapraszamy do wysłuchania wykładów poświęconych życiu i pracy wybitnej Noblistki. Sesji będzie towarzyszyła wystawa sprzętu laboratoryjnego pt.: Laboratorium chemiczne dawniej i dziś, w skali makro i mikro, oraz pokazy laboratoryjne.

Przygotowane zajęcia będą odbywały się, według następującego ramowego planu:

TURA I
8:30 – 9:30 - wykład popularnonaukowy:
  • sala A3: Inteligencja wokół nas (o inteligentnych urządzeniach, które nas otaczają) - dr Grzegorz Terlikowski,
  • sala A303: "Niezgodne z intuicją?" - dr Małgorzata Jastrzębska,
9:30 – 10:50 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

Sesja wykładów popularno-naukowych upamiętniająca 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
9:00 – 11:00 - wykłady popularnonaukowe:
  • sala A27:
    • Promieniowanie i jego zastosowanie - prof dr hab. Antoni Jówko,
    • Czasy Marii Skłodowskiej-Curie: narodziny chemii leków. - dr hab. Teodozja M. Lipińska, prof. nadzw.,
    • Kazus Marii Skłodowskiej-Curie: Kobiety w naukach ścisłych - dr Danuta Kroczewska,
    • Promieniowanie rentgenowskie: wzbudzanie, właściwości i zastosowanie. - dr hab. Zbigniew Karczmarzyk, prof. nadzw.
11:00 – 12:20 – wystawa sprzętu laboratoryjnego pt.: Laboratorium chemiczne dawniej i dziś, w skali makro i mikro pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

logo MSC polLogo Ptbrlogo ptchem

TURA II
10:00 – 11:00 - wykład popularnonaukowy:
  • sala A3: Paleta grafika (o tym, jak pracuje grafik na komputerze, o programach i ich możliwościach) - dr Andrzej Salamończyk,
  • sala A303: "Wartość pieniądza w czasie" - dr Zuzanna Rzeszótko,
11:00 – 12:20 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

TURA III

11:30 – 12:30 - wykład popularnonaukowy:
  • sala A3: Co w Internecie piszczy? (o podstawach WWW, co to w ogóle jest i jak działa) - dr Waldemar Bartyna,
  • sala A27: "Niezgodne z intuicją?" - dr Małgorzata Jastrzębska,
12:30 – 13:50 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

Pokazy laboratoryjne:

Chemia
  • Chemia od kuchni. Jak w domu zrobić własną ciecz nieniutonowską, „Turbo żelek” oraz azotowe lody - czyli w jaki sposób chemik szybko gotuje lody.
  • Chemia barw. Chemiczny kameleon, niebieska butelka, lampa dżina, trąba słonia i inne podstawowe reakcje redoks jakie warto znać.

Informatyka
  • Drukowanie w trój-wymiarze. Podczas warsztatów przedstawiony zostanie proces przygotowania i wydruku obiektu na drukarce 3D. Planowane do wydruku modele to logo wydziału i zawieszki z imionami.
  • Inteligentne urządzenia. Podczas warsztatów pokazane zostaną sposoby, w jakie można obdarować urządzenia inteligencją. Przykładem będzie niegroźny symulator bomby oraz listwa z diodami.

Matematyka:
  • "Magia w matematyce". W trakcie zajęć uczniowie poznają różne "magiczne" ciekawostki wykorzystywane w łamigłówkach. Następnie, w części praktycznej, będą mieć możliwość stworzenia własnych zagadek matematycznych.
  • "Zrób sobie wielościan!". Skupimy się na figurach przestrzennych. Uczniowie przypomną sobie pojęcie figury platońskiej a także, z pomocą studentów, scharakteryzują cały ich zestaw. W części praktycznej zadaniem uczniów będzie samodzielne zbudowanie brył ze słomek do napojów oraz specjalistycznych klocków REKO.
  • "Teoria gier". Studenci przybliżą uczniom czym zajmuje się ta teoria oraz omówią strategie wygrywające na przykładach gier skończonych z pełną informacją. W części praktycznej uczniowie rozegrają pojedynek w grze NIM.
  • "W poszukiwaniu złota...". Po prezentacji dotyczącej Złotego Podziału, uczniowie zmierzą się z testem wiedzy na jego temat oraz będą mieć szansę narysować swoją własną Złotą Spiralę.
  • Pokazy fizyczne. Mechanika i ciepło. pokazane będą proste eksperymenty fizyczne, dodatkowo uczniowie zwiedzą laboratorium elektroniki i elektryczności oraz optyki. Gwarantujemy ciekawe opowieści dotyczące tych działów fizyki i super doświadczenia!
  • Przy sprzyjającej pogodzie: Na dachu budynku Wydziału Nauk Ścisłych odbędą się warsztaty astronomiczne. Uczniowie poznają ciekawostki na temat Słońca, będą mieli również możliwość popatrzeć w niebo za pomocą teleskopu.

Gorąco zapraszamy Państwa wraz z uczniami do odwiedzenia Wydziału Nauk Ścisłych UPH w Siedlcach i wzięcia udziału w przygotowanych wykładach i pokazach. Podczas wizyty w Siedlcach można odwiedzić także:

Dla zorganizowanych grup autokarowych zapewniamy miejsca parkingowe na terenie parkingu Wydziału Nauk Ścisłych.

Jednocześnie prosimy o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe wraz z informacją dotyczącą ilości osób oraz wybranej tury spotkania. Zgłoszenia będą przyjmowane w Dziekanacie WNŚ do dnia 17.03.2017.

Nr tel.: 25 643 11 66

plakat wns 2017